Základní škola, Práče, okres Znojmo –
příspěvková organizace
Práče 84, 67161
tel.: +420 736 405 309
email: zsprace@seznam.cz
Desatero pro prvňáčky ke stažení Typ: PDF dokument, Velikost: 328.67 kB
Nástupem do první třídy základní školy čeká Vaše dítě významný životní krok. Mezi první připomenutí nastávajících změn, na které se většina dětí těší, je nákup školní brašny. Se stále se zvyšujícími nároky na výuku se i školní brašna více plní a stává se pro dítě těžkým břemenem, ohrožujícím jeho zdravý vývoj. Nepřiměřená zátěž trvající delší dobu často přispívá ke vzniku vadného držení těla, které se v pozdějších letech projevuje bolestmi zad. Proto je na nás dospělých, abychom toto riziko co nejvíce snížili. Vybrat praktickou a po zdravotní stránce vhodnou tašku v dnešní široké nabídce je dosti obtížný úkol.
Navíc se také brašna musí líbit malému školákovi, aby ji rád nosil. Informace, které Vám předkládáme, Vám mají ulehčit rozhodování při nákupu a upozornit Vás na důležité ergonomické faktory, které by měla brašna splňovat.
Mezi ně nepatří jen její hmotnost, ale také tvar, umístění na zádech, bezpečnostní prvky týkající se dobré viditelnosti dítěte při přecházení ulice atd. Brašnu nakupujte raději ve specializovaných prodejnách, kde by Vám prodávající měl vzhledem ke vzrůstu dítěte poradit. To, co dítě opravdu musí nosit každý den do školy, je především otázkou třídního učitele, a proto je důležité s ním spolupracovat.
Sladké nápoje a výběr lahví na policích supermarketů lákají veselými obrázky i novými příchutěmi. A že děti by po nich často rády sáhly. Možná jsou snadné na obsluhu a ještě k tomu dostupné téměř kdekoliv, ale ve skutečnosti se v nich může odehrávat mnohem více toho špatného než bychom řekli.
Do nápoje totiž mohou některé plastové lahve uvolňovat zdraví škodlivé látky. Ano, i ty s těmi krásnými barevnými obrázky. Pomalu se tak i z čisté vody může stát jedovatý koktejl.
A protože všichni chceme pro ty nejmenší to nejlepší, je dobré se při výběru zaměřit na tzv. ekologické či zdravé lahve. Například Zdravé lahve jsou vyrobené z materiálu, který je určený pro lékařské a farmaceutické účely. Neobsahuje tak žádné škodliviny.
Používanými materiály u lahví je nejčastěji plast, sklo a nerezová ocel. Samozřejmě každý z těchto materiálů má své pro a proti. Důležitou roli proto hraje nejen věk dítěte, ale také nároky na odolnost a váhu lahve nebo její údržbu.
Ekologické plastové lahve se vyrábí z nezávadných materiálů a bývají velmi lehké a odolné. Může se ale stát, že přejmou pachy od nápoje, změní chuť nebo také že budou díky používání měnit barvu. Mívají ale často řadu přidaných vychytávek. Jsou vhodné pro menší a neposedné děti i na sportovní kroužky. Favoritem u vašich ratolestí může být třeba veselá skládací lahev Ohyo, která se po vypití vejde klidně do kapsy.
Skleněné lahve mohou možná v kombinaci s dětmi ve škole znít tak trochu děsivě, ale neodsuzujte je hned. Voda ze skla chutná nejčistěji a nejlépe. Většina skleněných lahví bývá vyrobená z borosilikátového skla. To je velmi odolné jak vůči otřesům a pádům, tak vůči teplu. Zároveň je ale mnohem lehčí než běžné sklo. Samozřejmě, je třeba být na tyto láhve opatrný, protože jsou stále skleněné a úplně nerozbitné nejsou. Hodí se pro starší a uvědomělé děti, které se nezapletou do kdejaké klukoviny.
Nerezové lahve jsou jednoznačně nejvíce odolné ba vcelku nezničitelné, takže určitě vhodné do školy pro malé raubíře a dobrodružné děti. Nerezové lahve mohou mít vyšší hmotnost, tu si však vykupují svou odolností a dlouhou životností.
Aby bylo pití pro děti co nejsnazší a neokrádalo je o více času než je nezbytně nutné, vyberte uzávěr, se kterým se jim bude dobře a snadno manipulovat a se kterým se během pití nepolijí. Vyrábí se již řada různých typů pítek, některé lahve jsou s brčkem, jiné se šroubovacím či zaklápěcím víčkem.
Z pohledu rodiče, nezapomeňte prověřit, že láhev nikde neteče a dobře těsní. Vyhnete se tak sušení promáčených sešitů a učebnic. Myslete také na to, že velikost hrdla nebo možnost odšroubování víčka určitě může usnadnit také plnění a vymývání lahve.
Při výběru objemu lahve vezměte v potaz, na jak dlouhou dobu by dítěti pití mělo vystačit. Jde pouze o dopolední výuku u malých dětí? Zvládne si případně vodu opakovaně dopustit a opravdu si ji do lahve ve škole dopustí? Pak volte menší objem 0,5 litru.
Pokud však vaše ratolesti mají pořádně nabitý program přes celý den a vodu by si nemohly nebo nestíhaly doplnit, sáhněte po lahvi s vyšším objemem okolo 1 litru.
Pitný režim by děti rozhodně opomínat neměly, voda je pro ně důležitá pro správné fungování tělesných funkcí, ale také k tomu, aby nebyly unavené a během výuky udržely pozornost. Proto by i školáci měli vypít alespoň 1,5 – 2,5 litru vody denně v závislosti na věku a dalších faktorech. Čistá voda je tím nejlepším a nejzdravějším, co můžeme pít my i naše děti. Pokud budou mít mlsné jazýčky přece jen chuť na něco sladšího, dochuťte jim vodu ovocem či čistými nedoslazovanými šťávami. Vlastní ovocný nápoj snadno vytvoříte třeba s lahvemi Zing Anything.
Lahev kupujeme s vidinou toho, že bude dobře sloužit delší dobu. Zároveň je však potřeba si uvědomit, že každodenní používání začne být dříve nebo později na lahvi vidět. Například ostré dětské zoubky dávají pítkům co proto. Pak je ideální, když je možné u lahve vyměnit jenom nějakou její část, abyste nemuseli hned sahat hlouběji do peněženky a kupovat celou novou lahev. Někdy stačí vyměnit za pár korun jen pítko nebo celé víčko. Různobarevné komponenty najdete u Zdravé lahve. Ty se hodí i v případě, pokud má spolužák stejnou lahev, krásně je tak od sebe odlišíte.
Veselé barvy a hravé vzory mohou a nemusí být zárukou toho, že se láhev dětem bude líbit. Proto ji raději vyberte společně. Pokud budou mít svou lahev opravdu rádi, pitný režim bude hračka a také o ni budou mnohem raději pečovat.
Adresa školy:
Práče 84
67161 Práče
tel.: +420 736 405 309
email: zsprace@seznam.cz
Školní družina:
tel.: +420 603 560 531